Halsizlik neden olur 5 sebebi ?

Halsizlik Nedir ?

Halsizlik nedir ? Halsizlik neden olur ? Halsizliğin tek bir sebebi yoktur. Birden fazla sebebi olabilen halsizlik günümüzde oldukça yaygın olan hele ki şu karantina dönemlerinde insanların evde kalmasına rağmen üzerinden atamadıkları bir hastalıktır. Halsizlik önemsiz gibi görünse de daha büyük hastalıkların habercisi olabilir her zaman ki gibi yine de doktora gidip bir kontrol yaptırmak en iyisidir. Özelliklede halsizlik durumunuz belli bir fiziksel aktivite veya bir işten sonra gelmiyorsa bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Hadi bizde önce nelerin sebep olacağını bulup çözümlerine bakalım.

Halsizlik neden olur ?

1-Yoğun spor ve fiziki etkinlikler yapmak.

Özellikle başlangıçlarda olan bu durum spora yeni başlamış veya o günler içerisinde aşırıya kaçmış kişilerde görünür. Bunun içinde özellikle haftanın her günü spor yapılması önerilmez. Gün içinde de 1 saati aşacak şekilde yapılan sporlar vücudun işleyiş şeklini bozar . Spor yaparken dengeli ve düzenli beslenmekte oldukça önemlidir. Spor yapmak zinde kalmak için önemlidir kişiyi önemli ölçüde zinde tutar düzenli ve dengeli spor yapmanın vücuda hiç bir zararı yoktur.

2-Uykusuzluk

Uyksuzuluk

Halsizlik neden olur ? sorusuna verilecek en güzel cevap uykusuzluktur. Halsizliğin en büyük sebepleri olarak gösterilen uykusuzluk hem vücudun sağlığı açısından hem de gün içerisindeki enerjinizi koruma açısından oldukça önemlidir. Herkes fazla uyumanın daha fazla dinlendireceğini sanır oysa ki fazla uyumaktan çok uykunun verimi daha önemlidir. Vücudun biyolojik saati genelde gece uyumaya alışık olduğu için sabah uyumayı beyin uyku olarak algılamaz ve bu da uykudan yorgun kalkmanıza sebep olur bunun dışında eğer bir uyku bozukluğunuz varsa ( Uyku Bozukluğu Nedir ?) acilen bir uzmana danışmalısınız.

3-Duygusal durumlarınız

Her şeyi etkileyen Stres bu kısımda da ruh halinizi etkilediği için önemli bir etkendir . Gün içinde yaşadığınız duygu durumları o gün içindeki her hareketinizi etkilediği gibi yorgunluk durumunuzu da etkiler. Kendinizi olabildiğince dinç tutup moralinizi oldukça yüksek tutun.

4-Dengeli beslenmemek ve düzenli kahvaltı yapmamak

Gün içinde düzenli beslenmediğinizde özellikle de kahvaltı yapmayınca gününüzün daha yorucu geçtiğini fark etmişsinizdir. Sabahleyin yaptığınız kahvaltı çok önemli olup gün içindeki enerji potansiyelinizi öne çıkarır. Elinizden geldiğince her gün kahvaltı yapmalı ve düzenli beslenmelisiniz.

5- Az su içmeniz

Gün içerisinde bir insanın düzenli alması gereken bir su miktarı vardır. Bu miktar kişiden kişiye , yaştan taşa , cinsiyete göre değişse de genel olarak uzmanların tavsiyesi 8-9 bardaktır fazla içmenin de hiç bir zararı yoktur. Siz tüketmeniz gereken miktarın altında su tüketirseniz bu size halsizlik olarak geri dönüş yapabilir.

Halsizlik yapan hastalıklar

  • Kansızlık , anemi
  • Kanser
  • Depresyon
  • Kalp Hastalıkları
  • Uyku apnesi
  • Fiziksel yorgunluk

Halsizliğe ne iyi gelir tedavisi nedir ?

Halsizliğin tedavisi için önce halsizliğe neden olan şeyin kaynağının bulunması gerekir. Eğer halsizliğiniz kaynağı başka bir hastalık değil de mevsimsel veya o an yaşadığınız durumlar ile alakalı ise halsizliğinizin geçmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Düzenli olarak spor yapın

Spor yapmak ile ile halsizlik ne kadar ters gözükse de yeteri kadar spor yapmanız halsizliği artırmaz aksine faydası olur. Özellik le uzun süren halsizlik durumlarında mutlaka spor yapın spor yapmak halsizliğin dışında da birçok faydası olduğu için mutlaka yapmalısınız.

Düzgün bir uyku düzeni oluşturun

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere düzensiz ve yetersiz uyku halsizlik ve yorgunluğun ana sebebidir. Bu yüzden uyku düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Her gün belirli bir saate uyuyup belirli bir saate kalkmalısınız düzensiz uyumanız uyku ihtiyacınızı karşılamanıza engel olur.

Halsizliğe iyi gelen besinler

1-Kahve

Kahve

Çoğu kişi kahvenin insana enerji verdiğini bilir. İçindeki kafein sayesinde insana enerji veren kahveler gün içindeki halsizlik durumunuzu yok edebilir. Özelliklede sade kahveler enerji verme konusunda ilk sırada yer alırlar ama unutmadan söylemek gerekir ki çok kahve tüketim sorunu da yanında bir çok sorunu beraberin de getirir. Kahve için önerilen , kahvaltı öğününden sonra bir fincan kahvedir. Artık o kahveyi de içtikten sonra güne bomba gibi bir enerji ile başlayabilirsiniz.

2-Fındık

Fındık

Besin değeri yüksek olan fındığın bir çok şeye faydası olduğu gibi halsizliğe de çok faydası vardır. Gün içinde fındık tüketirseniz çoğu yorgunluk ve halsizlik şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

3-Ceviz

Ceviz

Hep beyne iyi gelir olarak tanıdığımız cevizin halsizliğe de iyi gelir. Ceviz vücudunuzdaki halsizliği almak ile kalmaz ek olarak bir de enerji verir. Kesinlikle tüketmeniz gereken besinler arasındadır.

4-Bitter çikolata

Bitter çikolata

Duyduğunuzda şaşıracağınız besinler arasında gelecek olan Bitter çikolata. İçinde bulunan kakao sayesinde insanlara enerji verir. Aynı zamanda bir çok hastalığa da iyi geldiği için doktorlarca tavsiye edilen bir besindir.

5-Bitkisel yağlar ve çaylar

Bitkisel çay

Şu öve öve bitiremediğimiz bitkisel çaylar ve yağlar bu konuda da çok iyi iş çıkarırlar. Özellikle bazı enerji verici çaylar “Papatya çayı , Kuşburnu çayı ,Yeşil çay” gibi halsizliği atmanız için çok yararlı ve faydalıdır. Bunun gibi yararlı başka bitkisel çay ve yağları merak ediyorsanız “Nane Limon” ve “Kekik Yağı” yazılarımıza bir bakmanızı öneririm

Bugünkü yazımız bu kadardı bugün sizlerle halsizlik neden olur sorusuna yanıt aradık . Bunun gibi başka yazılarımızı görmek isterseniz yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sağlıklı kalın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir