Nane Limon Nasıl Yapılır? Nanenin Faydaları Nelerdir?

Merhabalar, bu makalemizde sizler için Nane Limonun faydalarından, nane limon nasıl yapılırdan ve nanenin faydalarından bahsettik. Ekstra olarak nane ile ilgili birçok konuya değindik. Bunlar arasında, Kuru nane ne işe yarar?, Nane çayı ne işe yarar? Nane ve limon neye iyi gelir? Nane limon tarifi ve nane limon hangi hastalığa iyi gelir gibi bir çok konuya değindik. Şimdi konuya geçelim.

Nane Limon Tarifi

nane limon nasıl yapılır

Nane Limonun Malzemeleri Neler?

 • 1 Bardak Su
 • Yarım Limon
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 daltaze nane yaprağı
 • 2 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 dilim zencefil(opsiyonel)

Nane Limon Nasıl Hazırlanır?

Nane Limonun malzemelerini öğrendikten sonra, nane limon nasıl hazırlanır konusuna geçiyoruz. Aşağıdaki adımları takip ederek nane limonu hazırlayabilirsiniz.

 1. Ocağa cezvenizi koyun.
 2. İçerisine nane koyup, üzerine suyu koyun. Limonu doğrayarak küçük parçalar haline getirin ve cezveye atın.
 3. Ocağı kısık ateşte açarak su kaynayana kadar bekleyin, kaynama esnasında arada karıştırabilirsiniz.
 4. Su kaynadıktan sonra içerisine şeker ilave edin. (Şeker nanenin acı olmasını engeller. Dilerseniz çıkarabilirsiniz.)
 5. Kaynattıktan sonra bir fincanın içerisine süzerek dökün. Sunum sırasında fincanın üzerine nane yaprağı ve limon parçası koymanızı öneririz.

Nane Limonun Faydaları Nelerdir? Nane Limon Neye İyi Gelir?

Bu bölümde nane limonun faydaları nelerdir ve nane limon neye iyi gelir gibi soruları cevaplandıracağız.

nane limonun faydaları

1) Nane Limon Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Saymakla bitmeyen nane limonun faydalarından biri de bağışıklığa olan etkisidir. Geçirdiğimiz bu korona dönemlerinde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak birinci önceliğimiz. Nane Limonu düzenli olarak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Her türlü hasar onarımı ve vücut yenilenmesine yardımcı olur ve gribal enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur.

2) Nane Limon Kan Dolaşımını ve Şekeri Düzenler

Çay ve kahve tüketiminin getirdiği kalp ritim bozukluklarında ve birçok düzensizlikte yardımcı olması için nane limonu kullanabilirsiniz. Kan şekerini dengeleyerek kandaki pH değerini düzenleyen nane limon, kanı temizlemekte de oldukça etkilidir. Aşırıya kaçmadan günde bir nane limon kullanmanız kan dolaşımınız için yararlı olacaktır.

3) Nane Limonun Kas Gevşetici Ve Sakinleştirici Etkisi Vardır

Stresli bir gün geçirdikten sonra eve yorgun bir şekilde geldiğinizde nane limon tüketerek vücudunuzu gevşetip, dinlendirebilirsiniz.  Düzenli olarak nane limon tüketerek kas sıkışmalarını ve gerginlikleri azaltıp engelleyebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, düzenli bir uyku düzeni istiyorsanız, nane limonu aşırı bir şekilde kullanmamalısınız. 

4) Nane Limon Baş Ağrısını Hafifletir

Stresli günlerin ve gündelik problemlerin sonunda baş ağrılarınız olabilir. Bu baş ağrılarınızı sürekli olarak ağrı kesiciler kullanarak geçirmek yerine nane limon kullanarak baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Nane limon beyindeki kan damarlarını gevşeterek vücuda rahatlık sağlar.

5) Nane Limon Diş Ağrısını Giderir

Yemek yerken oluşan ya da bir şeyler içerken oluşan diş ağrılarını önlemek için bire bir. Eğer sizin de diş ağrılarınız varsa ve ilaç kullanarak tedavi etmek istemiyorsanız, nane limon ağzınızı temizleyip, diş ağrılarınızı büyük ölçüde giderir. Nane limon iltihaplara, şişme ve diş eti problemlerine de iyi gelir.

Nane limonun 5 adet faydasını saydıktan sonra, nane limonun zararlarına geçelim.

Nane Limonun Zararları Nelerdir?

Bu bölümde nane limonun zararları nelerdir sorusuna değineceğiz.

•Nane limon aşırı tüketilirse burunu ve boğazı tahriş edebilir.

•Saf mentol kullanan naneler zehire sahiptir, dahili olarak alınmaması gerekir.

•Safra taşı sorunu olan kişilerin fazla kullanmaması gerekir.

•Küçük yaştaki çocuklar için zararlı olabilir.

•Nanenin aromatik yağı cildin solunum problemlerine neden olabilir.

Nane Yağı Nedir?

Nane yağı nedir? Nane yağı, nane üzerinden elde edilen esansiyel bir yağdır türüdür. Nane yağı, vücudumuzda sentezleyemediğimiz veya dışarıdan almamızın gerektiği bir çok yağ asidini içerir. Dünya üzerinde neredeyse en çok yönlü kullanıma sahip yağlardan biridir.

Nane yağı oldukça faydalı olmasıyla beraber, bir o kadarda kolay bulunur. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde kolaylıkla yetiştirilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, mide bulantısı engelleyici, kan dolaşımı düzenleyici gibi birçok saymakla bitmeyen özelliğe sahiptir.

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nane limon hazırlarken çoğumuz limon kabuklarını çöpe atıyoruzdur. Ancak limon kabukları da oldukça önemli faydalara sahip, kısaca limon kabuğunun faydaları nelerdir sorusunu cevaplayalım.

 • Limon kabuğu ile hazırlayacağınız kürler diz ve eklem ağrısının rahatlatılmasında kullanılır.
 • Limon kabuğu cilt kanserini önlemede yardımcı olur.
 • Limon kabuğu ile hazırlanmış çaylar vücudu toksitlerden arındırır ve sindirime olan katkılarıyla zayıflamanızda yardımcı olur.

Hamilelikte Nane Çayı İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte nane çayı, rahim ağzında bulunan kasların gevşemesine neden olabileceğinden fazla tüketimi zararlı olabilir. Düşük tehlikesi bulunan kişilerin doktoruna danışarak kullanması gerekir.

Kuru Nane Ne İşe Yarar?

Kuru nane nedir sorusunu cevaplayacak olursak. Kuru nane sindirime olan katkıları ile sindirim sistemini rahatlatır. Mide bulantılarını ve diğer mide rahatsızlıklarını giderir. Kuru nane ve limon kullanılarak hazırlanan çay, hazımsızlık, mide ve gaz ekşimesi gibi birçok soruna yardımcı olur.

Daha Fazla Bilgi

Nane limon hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz https://yemek.com/tarif/nane-limon/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir