Sivilce Neden Çıkar? Sivilce Nasıl Geçer?

Ergenlik zamanının gelmesiyle birlikte genç kız ve erkek çocuklarının yüzlerinde veya sırtlarında ortaya çıkan akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin tıkanmasıyla ortaya çıkan ve sivilcelere sebep olan yaygın bir cilt durumudur. Peki sivilce neden çıkar ve nasıl geçer?

Sivilce

Sivilce Neden Çıkar?

Cilt gözenekleri tıkandığında, gözenek içindeki bakteriler için uygun bir ortam oluşturur; bu bakteriyel çoğalma zamanla iltihaba neden olur. Peki sivilce neden çıkar? Akne oluşumunun birkaç nedeni olabilir:

 • Bazı ilaçlardan dolayı
 • Hormonun aktivitesi değişmesi
 • Cildin fazla yağ üretmesi
 • Yağ ve ölü deri hücrelerinden tıkanmış gözenekler
 • Sivilce sıkma ve tahriş
 • Kirlilik
 • Sigara kullanımı
 • Nemden ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş

Hormon Seviyesindeki Değişiklikler

 • Ergenlik dönemi
 • Adet döngüsü 
 • Hamilelik 
 • Doğum kontrol hapları
 • Stres

Pek çok kişiye göre sivilcenin yağlı besinler ya da abur cubur gibi ürünlerden dolayı olduğunu düşünür. Ancak çoğu insanda gıdaların akne üzerinde etkisi olduğuna dair fazla bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ancak yapılan son araştırmalar işlenmiş karbonhidrat tüketiminin aknenin şiddetinin arttırdığını işaret ediyor. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye de dikkat etmek çok önemli bir unsurdur.

Sivilceye Ne İyi Gelir?

Aloe Vera

Sivilceye ne iyi gelir? İşte bunlardan bazıları:

Limon ve Karbonat:

Limon ve karbonatın birleşimi ile ortaya çok iyi bir sivilce dökücü çıkmaktadır. Karbonat ile limon birleşimi cildi temizler ve aynı zamanda cilt gözeneklerini de açar. Bu sayede sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.

Limon ve Aloe vera:

Aloe veranın cilde birçok faydası vardır ve sivilcelerden kurtulmak için de kullanılabilir. Limonun deriye olan sert etkilerini azaltır, parlak ve lekesiz bir cilt kazandırır.

Limon ve salatalık:

Salatalık, yüksek su içeriği ile cildi yeniler ve besler. Ayrıca sivilceden tahriş olmuş cildi yatıştırır ve sıkılaştırır.

Sivilce Nasıl Geçer?

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi de sivilce problemi yaşayanlar için en etkili tedavi seçenekleri arasındadır. Cilde oldukça iyi gelen elma sirkesi anti bakteriyel özelliği bulunur. Pamuk ile 10-15 dakika boyunca sivilce çıkan yere sürülür. Ardından temiz su ile durulanır. Elma sirkesi yöntemini günde 3 defa uygulayarak sivilcelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

Yeşil Çay:

 Yeşil çay tüketmek de aynı şekilde sivilce oluşumunu engeller. Vücut için son derecede yararlı olan bu bitkisel çay aynı zamanda yeni sivilcelerin de çıkmasını engeller.

Bal:

 Bal da sivilceye iyi gelmektedir. Cildi onarmakta ve kişinin daha iyi bir cilde sahip olmasını sağlar.

Lavanta Çayı:

1 ay boyunca düzenli olarak lavanta çayı içmek cildinize iyi gelir ve sivilce çıkmasını engeller.

Sivilce Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer uç vermemiş ya da ağrısı geçmeyen bir sivilceye sahipseniz aşağıdaki yöntemleri deneyerek ağrınızı geçirebilir hiç olmasa bile ağrınızı dindirebilirsiniz. Sivilce ağrısına ne iyi gelir?

 • Topikal bir krem kullanmak: Ucu olmayan bir sivilceyi tedavi etmenin iyi yollarından biri, topikal bir krem kullanmaktır.
 • Ilık kompres yap: Uç vermemiş bir sivilceyi ılık ya da sıcak suyla ıslatmak veya sıcak suya batırılmış bir pamuk tutmak daha hızlı uç vermesine yardım edebilir; bu, sivilcenin tedavi edilmesini kolaylaştırabilir ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir.
 • Buz kompres yap: Buz, uç vermemiş, ağrılı sivilcelere iyi gelir. Buz, cildin altındaki ağrıyı hafifletebilir ve kızarıklık ve şişmeyi azaltmaya da yardım edebilir. Fakat buzu yüzünüze temas ettirmeden önce yüzünüzle buz arasına bir şeyler koyun bu yüzünüzün tahriş olmasını engelleyecektir.

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

 • Şeker: Abur cubur yiyecekler ve diğer tatlı yiyeceklerden uzak durun. Bu şeker gibi abur cubur yiyecekler bağışıklığınızı olumsuz etkiler ve sivilce oluşumunu etkiler.
 • Şekerli içecekler: Kola, gazoz, fanta gibi içecekler aşırı derecede şeker içerdiğinden dolayı sivilcelere çok kolay bir şekilde yol açar. Ayrıca sadece sivilceyle kalmaz sağlık açısından da etkisi fazladır.
 • Abur Cubur Gıdalar: Cips tarzı yiyecekler sağlığınız açısından oldukça tehlikeli gıdalardır ve bu tarz ürünler sivilce oluşumunu etkiler.

Sivilce Patlatılmalı mı?

Uzmanlara göre sivilce patlatmak gerçekten cilt için çok kötüdür. İltihaplı bir sivilce, gözeneklerdeki fazla sebum, ölü cilt hücreleri, bakteriler ve sıklıkla da irin ile tıkandığında meydana gelir. Bir sivilceyi patlattığınızda, yanlışlıkla tüm döküntüleri folikülün derinliklerine ittirebilirsiniz. Bu da belirli bir süre sonunda tekrar aynı yerde sivilce çıkmasına ya da hemen yakınlarında sivilce çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden sivilce çıktığında geçene kadar beklemelisiniz eğer geçmiyorsa sirke tarzı çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Eğer çok uzun bir süredir geçmeyen bir sivilceniz varsa hastaneye gidip tedavi ettirmelisiniz.

Bu yazımızda Sivilce ile ilgili birçok konudan bahsettik. Bunlar haricinde Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer? Sivilce İzi Nasıl Geçer? Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır? gibi başlıklar hakkında bilgi almak için google’da arama yapabilirsiniz.

Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir