Siyah Nokta Temizleme Nasıl Yapılır? Siyah Nokta Sıkma İşe Yarar mı?

Ergenlik döneminde sivilce ile ortaya çıkan siyah noktalar belirli bir süre sonra can sıkıcı olabiliyor. Bu yazımızda siyah noktaya dair ne olduğu, nasıl gideceği, sıkmann işe yarayıp yaramadığı gibi konulara değineceğiz.

Siyah Nokta Nedir?

Vücudun en fazla yüz bölgesinde rastlanan siyah noktalar hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir akne türüdür. Siyah noktalar, cilt üzerindeki foliküllerde tıkanma meydana geldiğinde oluşur. Kıl ve yağ üreten foliküller tıkandığında, cilt yüzeyinde beyaz ya da siyah nokta gözlemlenir. Ölü hücreler ve yağlar, cilt folikülünde oluşan boşluklarda birikir ve bu oluşumlara komedon denir. Cilt yüzeyinde havayla temas eden birikintiler siyahlaşır, eğer yüzey kapalıysa bu oluşumlar beyaz nokta ya da sivilce olarak gözlemlenir. Siyah noktalar, sivilceler gibi iltihap dolu yapılar olmadıklarından herhangi bir ağrı ya da acı yapmazlar.

Siyah Nokta Neden Olur?

siyah nokta neden oluşur?

Siyah nokta neden olur sorusunun birçok cevabı vardır bunlardan bazıları;

  • Çok fazla vücut yağı üretmek
  • Propionibacterium acnes bakterisinin cilt üzerinde birikmesi
  • Ölü cilt hücreleri düzenli aralıklarla dökülmediğinde kıl köklerinin tahrişi
  • Gençlik döneminde, adet sırasında veya doğum kontrol hapı alırken yağ üretiminde artışa neden olan hormonal değişikliklere maruz kalmak
  • Kortikosteroidler, lityum veya androjenler gibi bazı ilaçların alınması

Karbonhidratlar gibi kan şekeri seviyesini artıran besinler, süt ve süt ürünleri sivilce çıkarmada rol oynayabilir. Bunun yanında fazla yağlı besin tüketmek sağlık açısından tehdit oluşturabilirken sivilce ve siyah nokta oluşmasında etkili olabilir.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Siyah noktaları gidermenin birçok yolu vardır bunlar genel olarak;

Dermatolojik Ürünler

Siyah noktalar için eczanelerde reçetesiz pek çok ürün bulunur. Bu ürünlerden bazıları krem, jel ya da maske olabilir ve doğrudan cildinize uygulanır. Bakterileri öldürerek, fazla yağı kurutarak ve cildi ölü cilt hücrelerinden arındırarak etki gösterirler. Ancak her ürünü kullanmanız sizin için kötü sonuçlara yol açabilir en iyi ürünü seçip sadece 1 tane ürünü kullanmanız sizin için çok daha iyi olacaktır aksi halde fazla kullandığınızda yüzünüzü tahriş edebilir.

El ile temizleme

Dermatologlar veya özel olarak eğitilmiş cilt bakımı uzmanları, siyah noktayı çıkarmak için yuvarlak halka şeklinde siyah nokta çıkarıcı adı verilen bir alet kullanır. Çok küçük bir açıklık yapıldıktan sonra, doktor, tıkanıklığı gidermek için çıkarıcı ile basınç uygular. Buna ek olarak evde el ile temizlemek isterseniz sıcak buharda yüzünüzü bir süre bekletip gözenek boyutunu açtıktan sonra el ile temizleyebilirsiniz ama yüzünüzü yakmamaya dikkat edin.

Kimyasal Peelingler

Kendi kendinize uygulayabileceğiniz hafif türde peelingler eczanelerde bulabilirsiniz. Kimyasal peelingler ise ancak bir dermatolog ya da cilt uzmanı tarafından uygulanır. Kimyasal peeling tıkanmaları giderir ve siyah noktalara katkıda bulunan ölü cilt hücrelerini yok eder. Peeling sırasında, cilde yüksek miktarda kimyasal çözelti uygulanır. Bir süre sonra cildin üst katmanları soyulur ve altındaki temiz cildi ortaya çıkarır.

siyah nokta nasıl geçer

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah nokta nasıl geçer sorusuna gelecek olursak. Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz yöntemler genel olarak uzmanlar tarafından uygulanan yöntemlerdir bunlar haricinde evde kendi başınıza nasıl yok edebileceğiniz bilgileri bu başlık altında bulabilirisiniz.

Düzenli Yıkayın

Hergün yüzünüzü sabah ve akşam olacak şekilde yıkamak yüzünüzdeki birçok siyah noktayı giderebilir. Ancak günde 2 defadan fazla yıkamak yüzünüzü tahriş edebileceği için hızlı geçmesi için günde 2 den fazla yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun haricinde yüzünüzü sıcak suyla yıkamak yüzünüzdeki gözenek boyutunu büyütüp siyah noktanın geçmesini kolaylaştırır.

Yağsız Ürünler Kullanın

Yağ içeren herhangi bir ürün yeni siyah noktalara yol açabilir. Bundan dolayı makyaj malzemesi veya besin olarak yağsız ürünler kullanmanız hem sivilce hem de siyah nokta oluşumunda oldukça etkili olur.

Maske Yapın

Eczanelerde satılan, reçete gerektirmeyen maske ürünleri kullanabilirsiniz. Bu maskeleri yüzünüze sürdüğünüzde yüzünüzü kurutup siyah noktalara sebep olan bakterileri öldürür ve siyah noktaların gitmesine olanak sağlar. Maske kullanırken dikkat etmeniz gereken şey ise her maskenin işe yaramaması eczaneden satın alırken en iyi ürünleri seçmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Bu yazımızda siyah noktanın ne olduğu, nasıl giderildiği, nelerin siyah noktaya sebep olduğu ve siyah noktanın giderilmesi için neler yapılabileceğinden bahsettik. Eğer daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız google’da biraz daha araştırma yapabilirsiniz.

Siyah nokta ile beraber sivilce problemleri de yaşıyorsanız sivilceler ile ilgili makalemize göz atabilirsiniz. Sivilceler ile ilgili makalemize göz atmak için buraya tıklayınız.

Siyah nokta ile ilgili daha fazla kaynak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir