Kült Nedir?

Kült kelimesi, bir topluluğun inançları, davranışları, değerleri ve gelenekleri gibi kültürel unsurlarını ifade etmektedir. Kültür, bir toplumun takip ettiği bütün davranış biçimlerini oluşturur. Bu davranışlar, sanat, müzik, yemek, dil, mimari gibi farklı şekillerde kendini gösterir.

Kültür, insanların hayatında belirleyici bir role sahiptir. İnsanlar, kültürlerine göre düşünür, hisseder, hareket ederler. Her kültür, kendisine has bir anlayışa sahiptir. Bu anlayış, insanların yaşam şekillerine ve düşüncelerine de yansır. Bu nedenle, kültürün tanımı oldukça geniştir ve birçok farklı bilim dalı tarafından incelenir.

Bir toplumun kültürü, onun tarihinden, coğrafyasından, dininden ve diğer birçok faktörden etkilenir. Kültür, insanların bir arada yaşamasını sağlayan ortak bir paydadır. İnsanlar, içinde bulundukları kültüre uygun olarak davrandıkları zaman, kendilerini daha rahat hissederler.

Kült, bir toplumda kültürün materyalleşmiş biçimleridir. Kültürü ifade eden unsurların somutlaşmasıdır. Örneğin; gelenekler, giyim kuşam, yemekler, mimari yapılar, sanat eserleri vb. temel kült öğeleridir.

Yorum yapın

takipçi satın al