tanzim ne demek

Tanzim kelimesi Türkçe dilinde düzenlemek, hazırlamak anlamına gelmektedir. Ancak son zamanlarda tanzim kelimesi, özellikle market ve sebze/meyve satış noktalarında kullanılmakta ve buralarda ucuz fiyatlarla satılan ürünlere tanzimli ürünler adı verilmektedir. Tanzimli ürünler, tedarik zincirindeki ara aşamaların ortadan kaldırılmasıyla ve doğrudan üreticilerden alınmasıyla ucuza satılmaktadır.

Tanzim, perakende satış noktalarında tüketiciye tarım ürünleri tedarik eden bir hizmettir. Bu sayede tüketiciye daha uygun fiyatlar sunulması hedeflenmektedir.

Tanzim sayesinde doğrudan üretici ile tüketici arasındaki aracılar ortadan kalkarak üreticinin daha fazla kazanç sağlaması, tüketiciye uygun fiyatlar sunulması amaçlanmaktadır. Tanzim satış noktalarında taze meyve, sebze gibi ürünlerin satışı yapılmaktadır.

Bu hizmet, sadece tüketiciye fayda sağlamakla kalmayıp aynı zamanda üretici ile daha güçlü bir bağ kurulmasına da yardımcı olur. Hem üretici hem de tüketici tarafından ilgi gören bu hizmet, son yıllarda hızla yaygınlaşmaktadır.

Yorum yapın